آموزش نصب ویندوز روی هارد اکسترنال

به لطف اتصالات سریعی مانند USB نسخه 3.1 و همچنین Thunderbolt نسخه 3، حافظه ها و هارد درایو های خارجی نیز با سرعتی برابر با سرعت حافظه های داخلی می توانند فایل ها را خوانده یا در فایل ها بنویسند.

هم اکنون می توانید سیستم عامل ویندوز را با روشی که در اختیار شما قرار می دهیم بر روی هارد های اکسترنال و SSD نصب کنید.

 

ممکن است به خاطر یکی از دلایل زیر بخواهید ویندوز لپ تاپ یا کامپیوتر خود را بر روی یک حافظه خارجی نصب کنید:

  • لپ تاپ برای کار در اختیار شما قرار داده شده باشد و حق نداشته باشید تغییرات زیادی در آن ایجاد کنید ولی شما بخواهید نرم افزار ها و آپشن های مورد نیاز خود را به آن بیفزایید.
  • بخواهید چند سیستم عامل مختلف را بر روی کامپیوتر یا لپ تاپ خود داشته باشید ولی فضای کافی برای این کار در حافظه داخلی لپ تاپ شما وجود نداشته باشد.
  • بخواهید از امکانات ویندوز خود بر روی سایر لپ تاپ ها و کامپیوتر ها نیز استفاده کنید.

 

قبل از شروع آموزش باید این نکته را ذکر کنیم که ویندوز ممکن است که از نصب شدن بر روی هارد خارجی ممانعت به عمل آورد. البته خبر خوب این است که راه های اندکی برای جلوگیری از ممانعت ویندوز برای نصب بر روی حافظه های خارجی وجود دارد. یکی از ساده ترین این راه های استفاده از نرم افزاری به نام WinToUSB است.

برای نصب ویندور بر روی حافظه خارجی مراحل زیر را دنبال کنید.

 

دانلود نرم افزار WinToUSB

با این نرم افزار قادر خواهید بود تا ویندوز خود را بر روی حافظه خارجی نصب کنید. البته این نرم افزار برای نصب ویندوز بر روی فلش طراحی شده ولی این امکان را نیز دارد که با استفاده از آن ویندوز را بر روی هارد اکسترنال خود نیز نصب نمایید. برای دانلود نرم افزار WinToUSB کلیک کنید.

 

ویندوز خود را برای نصب کردن آماده کنید

Windows 10 Media Creation Tool نرم افزار دانلود جدید ترین نسخه ویندوز 10 و همچنین ساخت فایل ISO از آن و قابل بوت کردن USB یا DVD می باشد. برای نصب ویندوز ۱۰ به یک فلش یا DVD نیاز خواهید داشت که با استفاده از این نرم افزار می توانید فلش یا DVD خود را قابل بوت کنید. با استفاده از این نرم افزار می توانید فایل ویندوز را به یک فایل ISO تبدیل کنید. برای دانلود نرم افزار Windows 10 Media Creation Tool کلیک کنید.

 

محل ویندوز را در نرم افزار WinToUSB مشخص کنید

آموزش نصب ویندوز روی هارد اکسترنال

نرم افزار را اجرا نمایید تا تصویر بالا برایتان باز شود. آیکون های سمت چپ نرم افزار به شما اجازه می دهد تا با استفاده از یک فایل ISO، یا DVD ویندوز، و یا کلون نصب ویندوز را شروع کنید.

آموزش نصب ویندوز روی هارد اکسترنال

پس از این چند آپشن برای نصب ویندوز در اختیار شما قرار خواهد داده شد که می توانید از بین آن ها یکی را انتخاب کنید. توصیه می شود نسخه Pro ویندوز را انتخاب نمایید.

 

انتخاب دیسک نصب، پارتیشن و مد

در این مرحله باید ابتدا مطمئن شوید که هارد خود را به درستی به کامپیوتر متصل کرده اید سپس درایو خارجی که می خواهید ویندوز بر روی آن نصب شود را انتخاب کنید.

آموزش نصب ویندوز روی هارد اکسترنال

در هر دو سربرگ system partition و boot partition هارد اکسترنال خود را انتخاب نمایید. در قسمت Installation mode گزینه ی Legacy را انتخاب نمایید. فقط در صورتی گزینه VHD ر انتخاب کنید که کامپیوتر شما به گزینه ی Legacy دسترسی نداشته باشد. در آخر نیز میزان فضا گزینه ی Virtual Hard disk size را بر بیشترین حد قرار دهید.

روی Next کلیک کنید تا نصب ویندوز شروع شود. زمان نصب ویندوز بسته به فاکتور های مختلف ممکن است از 15 دقیقه تا 2 ساعت طول بکشد. زمانی که نصب تمام شود به شما اعلان داده خواهد شد.

 

راه اندازی ویندوز از هارد اکسترنال

پس از انجام پروسه ی نصب برای استفاده از ویندوز نصب شده بر روی هارد اکسترنال باید کامپیوتر خود را Restart کرده و از روی هارد اکسترنال ویندوز را بوت کنید.

روش بوت کردن ویندوز در کامپیوتر های مختلف فرق می کند. در اغلب کامپیوتر ها هنگام ری-استارت شدن کامپیوتر برای ورود به فضای BIOS و بوت کردن ویندوز از هارد اکسترنال باید کلید F12 را بزنید.

 


منبع PCWorld