deepcool

الکتریسیته و آب، همواره به عنوان دو قطب متضاد و دشمن یکدیگر به شمار می روند؛ چرا که برخورد مایع به المان های الکترونیکی باعث ایجاد اتصال می شود و گاهی حتی به آتش سوزی نیز می انجامد. بخشی از انرژی الکتریکی در مصرف کننده های الکترونیکی به شکل گرما هدر می رود و از این رو، نیاز است تا برای کارکرد پایدار این قطعات حیاتی، گرمای تولید شده دفع شود. تولید گرما در منابع تغذیه کامپیوترهای شخصی، یکی از چالش هایی است که سازندگان با آن روبه رو هستند. در پاور های امروزی، استفاده از فن های بادی رایج ترین سیستم تهویه و خنک سازی المان های الکترونیکی است که کارکرد قابل قبولی نیز دارد.

اما در نمایشگاه CES2016، شرکت دیپ کول از سازندگان معتبر خنک کننده ها و منابع تغذیه، پاوری را معرفی کرد که در ساختار آن از خنک کننده مایع استفاده شده است. این پاور ۶۵۰ وات قدرت دارد و در خانواده گیمر استورم این شرکت قرار می گیرد. پاور جدید دیپ کول دارای نشان ۸۰PLUS GOLD و بدنه آن کاملا آلومینیومی است. در این محصول، هیت سینک های آلومینیومی که برای دفع گرمای ترانزیستورهای تامین کننده قدرت در پاورها استفاده می شوند، حذف شده و لوله های مسی جایگزین آن ها شده اند.

این لوله ها داخل پاور و روی بخش های حساس و گرمازا گسترده می شوند تا عملیات گرماگیری را به بهترین شکل انجام دهند. اما بخش پمپ و مخزن مایع کولانت به صورت ترکیبی طراحی شده است تا با سرعت بیشتری کار انتقال مایع را به داخل پاور انجام دهند. دو لوله شفاف پلاستیکی نقش حاملان مایع کولانت را برعهده دارند. بخش حیاتی این خنک کننده مایع، واتربلاک مسی است که در زیر در پوش اصلی و در اندازه بزرگ و با شیارهای متعدد طراحی و به صورت یک تکه، در بخش بالایی جعبه آلومینیومی پاور نصب شده است.

دیپ کول اعلام کرده است که مدل های ۷۵۰ و ۱۲۰۰ واتی این پاور را در نمایشگاه کامپیوتکس سال جاری میلادی معرفی خواهد کرد. هر چند استفاده از خنک کننده مایع در منبع تغذیه کامپیوتر های دسکتاپ حیاتی و رایج نیست، اگر این شرکت بتواند قیمت این نوع از پاورها را در محدوده پایین حفظ کند، میتواند کاربران زیادی را به خرید نسل جدید پاورهای ATX ترغیب کند و سهم خود را زا بازار فروش منابع تغذیه افزایش دهد.

 


منبع : ITradar.ir