electriccarsiran-1

افزایش جمعیت جهان، برگشت ناپذیری سوخت ها فسیلی و چالش آلودگی هوا، مولفه هایی هستند که حرکت به سمت طراحی و تولید خودروهای الکتریکی را در بیست سال گذشته، شتاب بخشیده اند.

هر چند در حال حاضر، مشکلاتی بر سر راه استفاده از این نوع خودروها وجود دارد، به نظر می رسد که با هدف رفع معضلات ترافیکی، صوتی و آلودگی و ناوگان حمل و نقل جهانی، چاره ای جز جایگزینی خودروهای الکتریکی با نوع بنزینی وجود ندارد. معضل آلودگی هوا یکی از بزرگترین مشکلات کلان شهرهای ایران است.

آمار های سایت کنترل کیفیت هوای تهران، تایید کرده است که استاندارد ذرات معلق کمتر از ۲٫۵ میکرون از استاندارد سازمان بهداشت جهانی فراتر است. خوشبختانه، نشانه های خوبی از تولید خودروهای الکتریکی در ایران دیده میشود.

مذاکرات جدی دو شرکت ایران خودرو و ال جی برای ساخت و توسعه خودروهای الکتریکی، بارقه های امید را در دل طرفداران محیط زیست ایجاد کرده است. در همین راستا، هاشم یکه زارع، مدیر عامل شرکت ایران خودرو در مصاحبه ای عنوان کرد: در حال انجام مذاکراتی با ال جی برای تولید خودروهای الکتریکی در کشور هستیم و امیدواریم که تا پاییز امسال به نتیجه نهایی برسیم.

طبق اعلام یکه زارع، قرار است شرکت کره ای ال جی قطعات مورد نیاز به ویژه باطری های قابل شارژ برای استفاده در خودروهای الکتریکی را تامین کند و البته نصب ایستگاه های تامین انرژی برای شارژ باطری این خودروها هم در تعهد شرکت ال جی خواهد بود. همچنین شرکت ایران خودرو با استفاده از قطعات تامین شده توسط ال جی، خودروهای الکتریکی را تولید می کند.

electriccarsiran-2

سخن گوی شرکت ال جی نیز درباره همکاری با ایران خودرو گفت: در حال حاضر برای تولید و توسعه زیرساخت های مورد نیاز خودروهای الکتریکی در ایران برنامه هایی داریم.

علی ایزدی نجف آبادی، تحلیلگر اقتصادی انرژی های نو در بلومبرگ، در این باره گفت: الکتریکی کردن این بخش از سیستم حمل و نقل ایران در جهت کاهش تقاضای بنزین، آلودگی هوا و انتشار گازهای گلخانه ای، قطعا برای دولت ایران سودآور خواهد بود و به دلیل تقاضای زیاد مصرف بنزین، ایران توانایی پاسخ گویی با بنزین تولید داخلی را ندارد و برای پاسخ به این تقاضا نیاز دارد که با واردات، مازاد مصرف بنزین را تامین کند. همچنین باید به سطح آلودگی بالای هوا در ایران و به خصوص تهران، اشاره کرد.

 


منبع : ITradar.ir