Sprimo

برای ما چندان سخت نیست که مواد تشکیل دهنده غذایی را که میخوریم تشخیص دهیم. اما چگونه بفهمیم در هوایی که تنفس می کنیم چه ذراتی وجود دارد؟

خب در این مورد دستگاه هایی به نام “نشان دهنده کیفیت هوا” به کار می آیند، گرچه غالبا برای نصب در مکان های خاصی چون معابر و بزرگراه ها طراحی شده اند، آزمایش های “Silicon Valley” ابزاری را طراحی و ساخته اند که ادعا دارند یک جایگزین بسیار خوب برای دستگاه های ثابت شده نشان دهنده ی کیفیت هوا دارند که دارای عملکردی مناسب هستند و از همه مهم تر قابل حمل می باشند.

این گجت کوچک که با نام Sprimo شناخته می شود به سادگی درون پورت خروجی یک گوشی آیفون قرار می گیرد.

Sprimo نیازی به باتری ندارد و هنگامی که به یک آیفون متصل میشود یک برنامه اختصاصی بر روی موبایل بارگذاری می کند و شروع به اندازه گیری دما، رطوبت و کیفیت هوای اطراف می کند.

بررسی کیفیت بر اساس سطوح ترکیبات آلی فرار (VOC) موجود در هو است؛ نتایج بدست آمده به عنوان اعداد و ارزش های رنگی بر روی صفحه نمایش گوشی تشریح می شوند، بطوری که اعداد پایین و سبزرنگ وضعیت خوب، اعداد متوسط و نارنجی وضعیت معمولی و اعداد بالا و قرمز رنگ نشان دهنده وضعیت بد و خطرناک هوا می باشند.

Sprimo

البته عکس العملی که کاربران بعد از فهمیدن نتایج انجام می دهند به عهده خودشان است، آن ها می توانندمحیط را ترک یا اقدام به پاک سازی منبع VOC کنند، مانند کنترل و هدایت دود حاصل از سیگار ها و دخانیات به خارج از فضای محیط بسته یا استفاده کردن از وسایل نقلیه عمومی به جای استفاده از خودرو های شخصی برای انجام کار های نچندان ضروری.

به علاوه اپلیکیشن مخصوص این اجازه را به شما می دهد که بخشی از انجمن Sprimo باشید، به طوری که کیفیت هوای تشخیص داده شده توسط هر فرد در هر کجا بر روی یک نقشه شهر نمایش داده می شود.

این گجت در بازار ایالات متحده به قیمت متغییر 20 تا 40 دلار به فروش می رسد و در آخر شایان ذکر است که این محصول برای دستگاه های اندرویدی نیز در راه است.

 


منبع Newatlas