دوربین سونی اکسپریا XZ Premium

بر کسی پوشیده نیست که سونی تولیدکننده ی برخی از بهترین لنز های دوریبن در جهان است، تعداد بسیار زیادی از دوربین های تلفن همراه گرفته تا دوربین های DSLR از سنسور ها و لنز های سونی بهره گرفته اند.

اپل، سامسونگ، ال جی، شیائومی و تعداد بسیار زیادی از شرکت های بزرگ برای افزایش کیفیت دوربین های خود از لنز ها و سنسور های سونی بهره می برند.

سونی به نحوی این امتیاز را به نحوی اداره میکند که هیچ شرکت دیگری قادر به گرفتن آن نباشد، ولی ما در این باره بحث نخواهیم کرد و به بررسی دوربین گوشی سونی اکسپریا XZ Premium خواهیم پرداخت و فعلا روی وعده های سونی برای دوربین اکسپریا XZ Premium تمرکز میکنیم.

دوربین سونی اکسپریا XZ Premium دوربین سونی اکسپریا XZ Premium دوربین سونی اکسپریا XZ Premium دوربین سونی اکسپریا XZ Premium

سونی رزولیشن دوربین را در سونی اکسپریا Z5 پریمیوم به 19 مگاپیکسل کاهش داده است که نسب به اسمارت فون های قبلی که با دوربین 23 مگاپیکسلی عرضه میشدند، 4 مگاپیکسل کاهش رزولیشن داشته است، اما ابعاد فیزیکی این دوربین این اسمارت فون را نسبت به دوربین های 23 تغییر نداده است.

به عنوان یک نتیجه، پیکسل های دوربین 19% بزرگتر شده اند، این حرکت سونی قابل تحسین است چراکه کیفیت تصویربرداری در روز با این ترفند به کار رفته افزایش میابد ولی مشکل تصویربرداری در نور کم همچنان به عنوان یک مشکل به قوه ی خود باقی می ماند.

ممکن است فکر کنید که سونی باید از دهانه روشن تری (همچون لنز f/2.0) در دوربین استفاده کرده باشد. با این حال گوگل پیکسل نشان داد که لنز f/2.0 برای تصویربرداری در نور کم کافی است و ادعا های سامسونگ و ال جی مبنی بر کافی نبودن لنز f/2.0 را بی اهمیت جلوه داد.

این قضیه زمانی اثبات می شود که دوربین سونی اکسپریا XZ Premium بتواند پیکسل ها را در سنسوری که خود سونی ساخته است مطابقت دهد.

دوربین سونی اکسپریا XZ Premium دوربین سونی اکسپریا XZ Premium

تصویر شفاف تر : عکس گرفته شده با حالت پانورما در Apple iPhone 7

تصویر تاریک تر : عکس گرفته شده با حالت پانورما در Sony Xperia XZs

در واقع اندازه پیکسل فاقد بهترین ویژگی ها در سنسور جدید سونی (Motion Eye) است. به نظر میرسد علت این موضوع تعبیه شدن ویژگی جدید بازخوانی سریع تصویر در سنسور جدید سونی باشد.

سنسور و لنز دوربین Xperia XZ Premium قادر است تصاویر را خیلی سریع تر نسبت به دوربین های مرسوم بازخوانی و پردازش کند. این ویژگی مانع از ناپیوستگی و بهم ریختگی تصویر میشود، در واقع این ویژگی باعث میشود که هنگامی که دوربین در حال حرکت است نیز بتواند تصاویر و ویدئو های پیوسته و بدون لغزشی را ثبت کند.

دوربین سونی اکسپریا XZ Premium

این دوربین همچنین می تواند عکس هایی با وضوح بالا در پس زمینه ثبت کند و قادر است تا با ویژگی پیش بینی تصاویر و ویدئو ها را ضبط کند. دوربین اکسپریا XZ Premium با استفاده از ویژگی “تشخیص حرکت” میتواند بهترین لحظه را برای گرفتن عکس پیش بینی و انتخاب نماید و به طور متوالی تا حداکثر 4 تصویر را در یک لحظه ثبت نماید.

این بدین معناست که حتی اگر شما نتوانید لحظه مناسب برای گرفتن تصویر را انتخاب کنید، دوربین سونی اکسپریا XZ Premium با ویژگی Motion Eye برای ثبت بهترین عکس ها در بهترین لحظات به کمکتان خواهد آمد.

با ویژگی های جالب دوربین XZ Premium میتوان ویدئو هایی با سرعت 960 فریم بر ثانیه (صحنه آهسته) آن هم با کیفیت HD ضبط کرد. بخش آهسته ویدئو تنها می تواند برای 0.18 ثانیه از جدول زمانی زندگی واقعی باشد، اما مقدار زیادی از چیزهایی را به نمایش بگذارد که شما هرگز با چشم بینای خود آن را ندیده اید!!!

در حالت فیلم برداری عادی دوربین Sony Xperia XZ Premium میتواند ویدئو ها را با کیفیت 2160p و سرعت 30 فریم بر ثانیه ضبط کند سونی در این گوشی حالت پانوراما را ارتقا داده است، که البته این به ویژگی های قبلی ذکره شده ربطی ندارد.

اگر بخواهیم صادق باشیم باید گفت که در ابتدا حالت پانوراما حتی در نسخه اصلی این سری از گوشی های سونی یعنی مدل Xperia XZ نیز خوب نبود و اگر قبل از تکمیل شدن تصویر 360 درجه، تصویر برداری را متوقف میکردید باعث هنگ کردن آن میشد، و حتی در حالت پانوراما نمیشد با بیشتر از رزولیشن 1080p تصویربرداری کرد.

اما هم اکنون سونی این دو مورد مشکل را در هر دو گوشی حل نموده است و شما میتوانید در حالت پانورا با رزولیشن 4000p تصویربرداری کنید و همچنین مجدویت زمان توقف تصویر برداری 360 درجه نیز برداشته شده است یعنی هنگام تهیه تصاویر 360 در حالت پانوراما میتواند در هر لحظه و در هر درجه ای آن را متوقف کنید.

دوربین سونی اکسپریا XZ Premium

پانوراما Sony Xperia XZs

در پایان نیز به سیستم لرزشگیر دوربین این اسمارت فون میپردازیم، ویژگی SteadyShot به خوبی توانسته کیفیت ویدئو های 4K را حفظ کند. سونی هنوز نیز از اضافه کردن ماژول OIS یا همان تثبیت کننده تصویر اجتناب میکند، در واقع با وجود یک تثبیت کننده SteadyShot نیازی چندانی هم به آن ندارد و تثبیت کننده SteadyShot نیز توانسته خیلی خوب از عهده وظایقش برآید.

نظر شما درباره دوربین گوشی های سونی چیست؟ نظر خود را در این باره با ما به اشتراک بگذارید.

 


منبع Gsmarena