iphone-lock

دنیای گوشی‌های هوشمند امروز به دو قطب اصلی تقسیم شده است؛

اپل با ساخت گوشی‌های هوشمند تحت عنوان آیفون (iPhone) و با استفاده از سیستم عامل اختصاصی خود در یک طرف مبارزه و ده‌ها کمپانی سازنده گوشی و استفاده‌کننده از سیستم عامل متن باز گوگل یعنی اندروید در طرفی دیگر قرار دارند.

سیستم عامل انحصاری اپل همیشه به ادعای سازنده و همچنین کاربران از نظر امنیت در درجه‌ای بالاتر نسبت به اندروید قرار داشته و در حفظ اطلاعات شخصی کاربران قوی‌تر عمل می‌کند، اما یک کاربر یوتیوب این ادعا را به طور عملی رد کرده است.

از قرار معلوم دور زدن قفل آیفون با کمک گرفتن از دستیار صوتی این گوشی (سیری – Siri) کار سختی نخواهد بود.

اگر تاکنون به امید قرار دادن رمز عبور بر روی آیفون خود، آن را در هر جایی و نزد هر شخصی به امید در امان بودن اطلاعات شخصی‌تان رها می‌کردید.

بهتر است تا از این پس با دقت بیشتری آن را همواره نزدیک خود نگه دارید، چرا که آیفون چندان هم ایمن نیست، حتی وقتی دسترسی به رابط کاربری آن را با رمز عبور محدود کرده‌اید.

یکی از کاربران معروف یوتیوب با نام آی دیوایس هلپ (iDeviceHelp) از باگ امنیتی جدیدی در آیفون پرده برداری کرده که با دور زدن قفل آیفون ، عملا اطلاعات شخصی کاربر اعم از شماره‌های مخاطبین، پیام‌های کوتاه و از همه و همه بدتر، عکس‌های وی را در دسترس هر فرد آشنا به این تکنیک قرار می‌دهد.

در ابتدای ویدیو این شخص نام خود را از لیست هکرها حذف می‌کند، به این معنی که دور زدن قفل آیفون نیازمند آشنایی به برنامه نویسی حرفه‌ای نبوده و هر کاربر ساده می‌تواند از آن (سوء) استفاده کند.

گفتنی است دور زدن قفل آیفون از حالت راز خارج شده و انتشار آن در شبکه مجازی یوتیوب، بسیاری را با این ترفند آشنا کرده است.

نکته جالب اینجا است که دیگر اشخاص، نیازی به حدس زدن پسورد نخواهند داشت، چرا که در این تکنیک دور زدن قفل آیفون ، هیچ نیازی به درگیر شدن با رمز عبور برای دسترسی به برخی اطلاعات شخصی و مهم در گوشی نخواهد بود.

این باگ امنیتی برای دور زدن قفل آیفون زمانی کار خواهد کرد که دستیار صوتی سیری بر روی قفل صفحه فعال شده باشد. گفتنی است بسیاری از کاربران البته حرفه‌ای، برای صدور دستورات خود به گوشی و استفاده از قابلیت‌های آیفون، این فعال سازی را اغلب انجام می‌دهند. تنها دسترسی فیزیکی به گوشی، برای دور زدن قفل آیفون کافی خواهد بود.

دور زدن قفل آیفونبه محض دست پیدا کردن به گوشی، شخص خاطی می‌تواند نهایت بهره برداری را از دستیار صوتی گوشی کرده و به شماره تلفن دست پیدا کند.

با گفتن عبارت “? Who Am I” (من چه کسی هستم؟)، سیری اطلاعات کاربر اعم از شماره وی را بر روی صفحه نمایش نشان خواهد داد. در ادامه، از طریق یک گوشی دیگر با گوشی قربانی تماس برقرار می‌شود و این دقیقا همان لحظه دور زدن قفل آیفون خواهد بوذ.

در این زمان، بدون نیاز به باز کردن قفل صفحه، دسترسی به اپلیکیشن iMessages فراهم خواهد شد.

در قدم بعدی برای دور زدن قفل آیفون ، باید بر روی نوار اطلاعات تماس دو بار ضربه وارد کرده و بعد از زدن ضربه دوم، تماس انگشت با گوشی حفظ شود (بعد از زدن ضربه دوم انگشت را از روی گوشی برنداشت).

به طور همزمان باید بر روی کیبورد گوشی کلیک کرد تا دور زدن قفل آیفون به راحتی صورت بگیرد. البته، گهگاه این کار نیازمند صرف زمان و داشتن حوصله است، چرا که احتمالا در اولین امتحان نتیجه‌ای حاصل نخواهد شد. باور کردنی نیست!

با دور زدن قفل آیفون به این روش شخص خاطی به مخاطبین و “عکس‌های” ذخیره شده در گوشی دسترسی خواهد داشت. آیا از عکسی‌های شخصی، فایلی مهم‌تر نیز می‌توان در گوشی یک کاربر پیدا کرد؟

مدل‌های تحت تاثیر این ترفند قرار گرفته تاکنون آیفون اس ای (iPhone SE)، آیفون 6 پلاس (iPhone 6 Plus) و آیفون 6 اس پلاس (iPhone 6S Plus) بوده‌اند، هر چند به عقیده برخی تنها دستگاه‌های استفاده‌کننده از آی‌او‌اس 8.0 به بعد، با این ترفند مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند.

این آسیب پذیری تاکنون به صورت جدی به اپل گزارش داده شده است، اما ترجیحا تا زمان رفع کامل آن، دستیار صوتی را بر روی قفل صفحه نمایش هرگز فعال نکنید.

 

دانلود ویدئو با کیفت بالا       : دانلود
دانلود ویدئو با کیفت متوسط  : دانلود
دانلود ویدئو با کیفت پایین     : دانلود

 


منبع : gadgetnews.ir