buing-guaid-and-how-install-SSD-1

در سال های اخیر ، حجم تولید اطلاعات تا اندازه ای افزایش یافته که ذخیره سازی به یکی از مهم ترین موضعات حال حاضر جهان تبدیل شده است. افزایش کیفیت فایل های ویدئوی باعث شده تا حجم محتوای تصویری به شدت افزایش یابد اگر چه هارد دیسک های مکانیکی هنوز هم بهترین گزینه برای آرشیو و نگهداری اطلاعات هستند؛ ساختار مکانیکی ، قدرت رقابت با SSD ها را در هارد دیسک ها کاهشد داده است.

خوشبختانه در سال های گذشته کاربران به درایو های حالت جامد بیشتر توجه کرده اند و افزایش ظرفیت و کاهش قیمت باعث شده حتی کاربران خانگی نیز به سمت ارتقای کامپیوتر خود گام بردارند. با وجود این ، قیمت تراشه های ذخیره ساز NAND در مقایسه با پلاترهای مغناطیسی هار دیسک بیشتر اس و این مولفه باعث شده تا خرید SSD در ظرفیت های بیش از ۲۵۰ گیگابایت با محدودیت های مالی مصرف کنندگان رو به رو شود.

امروزه پیشرفت های حاصل شده در صنعت بازی های رایانه ای و فناوری های مدرن به کار رفته در کارت های گرافیک و پردازنده های دسکتاپ ، نیاز کاربران را به SSD های پرسرعت افزایش داده است. بدون تردید ، هیچ الزامی در استفاده از درایوهای حالت جامد نیست ؛ اما اگر به صورت متوالی پردازنده ، حافظه های RAM یا کارت گرافیک خود را برای رسیدن به سرعت بیشتر تعویض می کنید ، پیشنهاد می کنیم به افزایش سرعت چشمگیر سرعت سیستمتان بعد از نصب SSd نیز توجه کنید. اگر تصمیم دارید دیسک جامدی را به مجموعه سخت افزار های کامپیوتر خود اضافه کنید، نکاتی را که در ادامه خواهد آمد در انتخاب و خرید SSD مدنظر قرا دهید تا در ازای پرداخت هزینه ، بیشترین بازدهی را داشته باشید.

۱- شاید فکر می کنید که جایگزینی هارد دیسک با SSD تنها راه افزایش سرعت سیستم است. در این صورت در انتخاب راهکاری برای آرشیو اطلاعات خود مردد هستید؛ زیرا برای خرید دیسک های جامد پر ظرفیت باید هزینه زیادی بپردازید. پیشنهاد می شود استفاده ترکیبی از SSD و هار دیسک را نیز مدنظر قرار دهید ؛ چرا که این نوع چینش ، بهترین راهکار برای افزایش سرعت اجرای سیستم عامل و نرم افزار ها در کنار ظرفیت زیاد برای آرشیو اطلاعات است. به همین منظور ، می توانید یک SSD با ظرفیت ۱۲۰ گیگابایت را برای نصب سیستم عامل و نرم افزار های مورد نیازتان به کامپیوتر خود اضافه کنید. از هارد دیسک تان نیز برای نگهداری فایل ها و اطلاعات استفاده کنید. این بهترین روشی است که علاوه بر افزایش محسوس سرعت کلی کامپیوتر ، هزینه کمتری را تحمیل می کند.

۲ – سرعت خواندن و نوشتن یکی از مولفه های مهم در تعین قیمت فروش SSD هاست. هر چند نوع سخت افزار کامپیوتر رابطه مستقیمی با سرعت خواندن و نوشتن در درایو جامد دارد؛ اما حقیقت این است که بیشتر کاربران خانگی به سرعت های بالا به ویژه در نوشتن اطلاعات نیاز ندارند. سرعت خواندن بیش از ۹۰ درصد درایوهای جامد موجود در بازار ، بیش از ۴۰۰ مگابایت بر ثانیه است. اما سرعت نوشتن یکی از شاخصه های مهم در قیمت گذاری این نوع دخیره سازهاست بنابراین اگر میزان هزینه کرد برایتان اولیت دارد ، بهتر است به مدل های با سرعت نوشتن کمتر اکتفا کنید. با این کار هزینه کمتری را برای خرید SSD متحمل می شوید.

۳- همان طور که سرعت و نسل پردازنده کامپیوتری برای شما اهمیت دارد. باید به کنترلر SSD نیز حساس باشید. کنترلرها ، پردازشگر های اصلی دیسک های جامد هستند که علاوه بر مدیریت کامل ، عهده دار سه چرخه حیاتی نوشتن و خواندن و حذف اطلاعات نیز هستند. قبل از خرید ، از شرکت سازنده کنترلر SSD مطلاع شوید برای کار می توانید مدل و نام محصول را در موتور جستجوی گوگل وارد یا مستقیما به سایت سازنده مراجعه کنید شاید در برخی بررسی ها خوانده باشید که کنترلرهای شرکت مارول سازگاری بیشتری با فایل های فشرده و معمولی دارند یا کنترلر های شرکت سندفورس فایل های فشرده شده را با سرعتبیشتری می خواند یا می نویسد ؛ اما به اعتقاد ما ، این موضوع صرفا بر اساس برداشت های کاربران از کار با ای محصولات سرچشمه می گیرد و سازندگان کنترلرهای SSD بیشترین تلاش خود را برای سازگاری محصولاتشان با هر نوع فایل به کار می گیرد به هر روی ، محصولات موجود در بازار های داخلی اغلب به کنترلر شرکت های چون سامسونگ ، سندفروس ، مارول ، سیلیکون موشن و فیسن مجهز شده اند که به ترتیب می توانند انتخاب شوند.

۴- اگر تصمیم دارید ظرفیت درایو جامد لپ تاپ خود را افزایش دهید یا اگر می خواهید SSD پر سرعتی را جایگزین هارد دیسک لپ تاپ کنید. از میزان فضای در نظر گرفته شده در دستگاه خود مطلع شوید برخی از لپ تاپ ها امکان نصب مدل هایی با ضخامت هفت میلی متر و بعضی دیگر SSD هایی تا ۹ میلی متر ضخامت را نیز پشتیبانی می کند.

۵- درایوهای جامد در مقایسه یا هاردیسک ها ، فناوری های کاربردیتر دارند پیشنهاد می شود که با کمی مطالعه ، از تکنولوژی های به کار رفته در SSD مورد انتخابتان مطلع شوید. Trim و OP بر جسته ترین فناوری های استفده شده در درایوهای جامد هستند خوشبختانه بیشتر SSD های موجود در بازار از قابلیت Trim پشتیبانی می کنند بنابراین محصولی را خریداری کنید که این قابلیت را حمایت کند.

 

نصب SSD در کامپیوتر

نصب درایوهای جامد در کامپیوتر رومیزی به سادگی امکان پذیر است با رعایت چند نکته می توانید SSD جدید را به مجموعه سخت افزاری سیستم خود اضافه کنید برای نصب SSD در کامپیوتر های دسکتاپ این مراحل را پیش ببرید :

۱- کابل برق را از کیس جدا کرده و کلید پاور را خاموش کنید.

۲- در کیس را از هر دو طرف باز کنید ابتدا باید مکان مناسبی را برای نصب درایو جامد جدید پیدا کنید در بیشتر کیس ها ، درایو جامد در زیر هارد دیسک نصب می شود.

buing-guaid-and-how-install-SSD-3

۳- اگر در کیس مکان معینی برای نصب درایو جامد تعبیه شده است. آن را با چهار پیچ در جای خود محکم کنید اگر کیس فاقد این فضا می باشد باید SSD را روی براکت ببندید و سپس آن را در محفظه مختص به درایوهای ۳٫۵ اینچی داخل کیس محکم کنید این براکت در بسته بندی محصول خریده شده وجود دارد.

۴- کابل دیتا را به درایو جامد و یکی از درگاه های ساتا روی مادربرد متصل کنید سپس کابل برق ساتا – یکی از کابل های پاور – را به SSD متصل کنید.

buing-guaid-and-how-install-SSD-7

buing-guaid-and-how-install-SSD-6

۵- در کیس را ببندیدو کامپیوتر را روشن کنید برای اطمینان از اتصال صحیح ، با فشردن کلید Del یا F2 وارد محیط بایوس شوید اگر کار اتصال درایو جامد به مادربرد به درستی صورت گرفته باشد باید مدل و ظرفیت SSD را در زبانه ذخیره سازه ها مشاهده کنید.

۶- اگر در نظر دارید درایو C را به SSD اختصاص دهید باید یک بار دیگر ویندوز را روی آن نصب کنید پس از نصب ، وارد ویندوز شوید و نرم افزارهای مورد نیاز تان را نیز بر روی درایو جدید نصب کنید حالا می توانید از سرعت بارگذاری سریع ویندوز بسته به نوع سخت افزار کامپیوتر و اجرای نرم افزارها نهایت لذت را ببرید.

 


منبع : ITradar.ir