فرق PC و Mac در چیست؟

رایانه ها انواع مختلفی دارند که ممکن است شما در مورد بعضی از آنها شنیده باشید و بعضی ممکن است برای شما تازگی داشته باشد ولی بهرحال تمام آنها رایانه هستند، که برای مقاصد مختلف، بصورتهای مختلف طراحی شده اند.

PC در واقع از حروف اول کلمات Personal Computer (رایانه شخصی) است. منشاء این نام گذاری مربوطه به سالهای دهه ۱۹۸۰ است. در آن زمان رایانه ها آنقدر گران بود که فقط شرکتهای بزرگ توان تهیه آنها را داشتند.

انواع ساده تر این رایانه ها که توسط IBM ساخته شد، برای استفاده های خانگی و در شرکتهای کوچک بکار گرفته شد. اخیراً رایانه ها، مستقل از آنکه در خانه یا محل کار بکار روند، نام PC را به خود اختصاص داده اند.

شرکت آمریکایی IBM کامپیوتر های شخصی (PC) را در سال 1981 اختراع کرد و تمام PC های ساخته شده پس از آن تاریخ، با PC اولیه سازگار هستند.

اولین PC ها با سیستم عاملی به نام DOS کار می کردند، یعنی DISC Operating System (سیستم عامل دیسک). این سیستم به هیچ وجه شبیه سیستم عاملهای گرافیکی امروزی نبود.

فرق PC و Mac در چیست؟

تصویر یک PC با سیستم عامل DOS

DOS پنجرهٔ گرافیکی و منوهای زیبا نداشت، فقط یک خط دریافت دستور وجود داشت، که کاربر دستورات مورد نظرش را در همان خط تایپ کرده و سیستم عامل آن دستورات را اجرا می کرد.

اما رایانه های Mac-Apple از همان ابتدا با یک GUI (واسط گرافیکی کاربر ؛ به انگلیسی : Graphic User Interface) عرضه شدند، که امکان اشاره و انتخاب گزینه ها با ماوس در آن وجود داشت.

رایانه Apple هم یک رایانه است، ولی PC نیست و با PC طراحی شده اولیه شرکت IBM هم سازگار نیست. به نسخه های خاصی نرم افزار احتیاج دارد و حتی سخت افزار مورد نیاز آن هم از PC ها متفاوت است.

 


منبع شرکت پوینده دهکده جهانی