مقایسه دوربین گلکسی گوشی S7 با گلکسی A5 2017

سامسونگ که به خوبی توانسته بود با گوشی های سری A، مخصوصا نسخه های 2016 آن ها بازار اسمارت فون های میان رده را به تسخیر خود درآورد، حال بردار بزرگتر 2017 آن ها را نیز تولید کرده است.

دوربین 16 مگاپیکسلی روی A5 جدید به نظر می رسد نتوانسته انتظارات را بر آورده کند، البته توانایی آن در ثبت تصاویر در شرایط نوری مطلوب ، خوب است اما کیفیت آن در تصویر برداری در نور کم چنگی به دل نمی زند. دوربین گوشی S7 به مراتب در سطح بالاتر نسبت به A5 2017 قرار دارد.

از جمله ویژگی های دوربین گلکسی A5 2017 این است که هم دوربین اصلی و هم دوربین سلفی آن از سنسور 16 مگاپیکسلی بهره می برند ولی گوشی گلکسی S7 از یک دوربین 12 مگاپیکسلی در پشت و یک دوربین 5 مگاپیکسلی بر برای ثبت عکس های سلفی استفاده می کند.

پس روی کاغذ A5 2017 بهتر است ، درست است؟!! در ادامه خواهیم دید …

دانستن اندازه پیکسل دوربین گوشی به تنهایی اغلب باعث ایجاد سردرگمی در انتخاب می شود؛ اما اگر اندازه پیکسل دوربین به تنهایی کافی نیست، پس‌ چه چیز دیگر حائز اهمیت است؟

در جواب باید گفت “کیفیت واقعی تصاویر ثبت شده” ولی فاکتور های دیگری همچون سرعت دوربین و میزان گشادی دریچه دیافراگم گوشی نیز اهمیت بالایی دارد.

تکنولوژی فوکوس اتوماتیک Dual Pixel باعث شده است که S7 یکی از سریعترین فوکوس ها را بین تمام گوشی های بازار داشته باشد.

میزان گشادی لنز دوربین گلکسی S7 س f1.7 است، این ویژگی دوربین S7 کمک کرده است که بتواند نو را تا 95% بیشتر از نسل قبلی خود جذب کند که همین باعث شده تا قدرت عکسبرداری و فیلمبرداری S7 در روز و شب فوق‌ العاده باشد.

اما سرانجام به بحث نرم افزار و امکانات دوربین میرسیم؛ هر دو گوشی A5 و S7 برنامه های عالی دوربین سامسونگ را دارند.

سامسونگ با حذف سوئیچ و کنترل های اضافی ظاهر را ساده ولی مفید و کارآمد طراحی کرده است (البته شما می توانید به این کنترل ها با استفاده از حالت دستی/حرفه ای دسترسی داشته باشید).

شما می توانید در هر گوشی با دو بار فشردن دکمه Home به دوربین گوشی دسترسی سریع داشته باشید که یک میانبر دستی خیلی کاربردی است.

مقایسه دوربین گلکسی گوشی S7 با گلکسی A5 2017

 

کیفیت عکس

شما می توانید عکس های به ظاهر عالی توسط دوربین A5 ثبت کنید، منتها در یک روز آفتابی وقتی که شما نور زیادی داشته باشید، آیا دوربین این گوشی به اندازه گلکسی S7 خوب است؟

جواب این است : “نه”! مسئله مهم پویائی تصاویر است؛ چیزی که به طور بسیار خوب و بهتری در S7 پردازش شده است، یعنی بخش های پرنور و سایه ها را بهتر مدیریت می کند.

رنگ ها در A5 2017 شبیه واقعیت هستند و آن تندی رنگی که در S7 بوده، اینجا کمتر شنا را می رنجاند.

هر چند، همه ی عکس ها در شرایط عالی نیستن و این به وضوح در A5 2017 دیده می شود؛ اگر محیط کمی کم نور شود اکثر اوقات عکس های تار و نامشخص می گیرد.

A5 همچنین در نمایش دادن جزئیات زیاد خوب نیست. این گوشی برخی از عکس ها را کنترل نمی کند، یعنی سعی بر پر نور نشان دادن این تصاویر دارد.

از طرفی گلکسی S7 در شرایط مختلف به اصطلاح خود را کنترل کرده و سعی دارد حتی در شرایط خیلی کم نور عکس های فوق العاده ای ثبت کند. همچنین فوکوس آن نسبت به A5 2017 خیلی سریع تر و دقیق تر است.

دوربین سلفی در هر دو اسمارت فون عالی نیست؛ هر دو جزئیات صورت شما را به صورت لکه دار نمایش می دهند و به اصطلاح تصاویر را زیادی “بلوری” می کنند و عکس های سلفی خوب بنظر نمی رسند.

فریب دوربین سلفی 16 مگاپیکسلی A5 جدید را نخورید در واقع تصاویر در واقع در صاف و تمیز بودن تصاویر پیشرفتی نداشته است. در گالری زیر می توانید عکس های گرفته شده با دوربین هر دو گوشی را مشاهده کنید.

  • تصویر گرفته شده با دوربین گوشی گلکسی A5 2017

 

مقایسه دوربین گلکسی گوشی S7 با گلکسی A5 2017

 

کیفیت ویدئو

جایی که A7 2017 واقعا وضعیت بدی دارد کیفیت ویدئو است، این در حالی است که S7 قابلیت ضبط ویدئو های 4K را دارد، علاوه بر این از سنسور OIS یا همان لرزشگیر اپتیکال تصویر نیز بهره می برد.

هنگام مقایسه ویدئو های گرفته شده توسط هر دو گوشی ممکن است شما گمان کنید که ویدئویی که با A5 ضبط شده است هنگام زمین لرزه بوده است، در حالی که این ویدئو در S7 بسیار پایدار و ثابت است.

 

کیفیت صدا

سامسونگ در A5 نوآوری هایی انجام داده است، در حالی که اسپیکر بیشتر گوشی های مدرن سامسونگ در پایین آن ها تعبیه شده است در مورد A5 جدید این مورد صدق نمی کند.

در این اسمارت فون از یک اسپیکر پر صدای مونو در سمت راست گوشی استفاده شده است که خیلی عجیب به نظر می رسد.

با این قابلیت شما گوشی را چه عمودی چه افقی بگیرید هرگز دستتان بطور اتفاقی جلوی اسپیکر A5 را نخواهد گرفت.

آیا این طراحی، نوید ادامه داشتن قرار گیری اسپیکر در بغل گوشی های سامسونگ را در آینده میدهد؟ از نظر ما که اینطور نیست!

مقایسه دوربین گلکسی گوشی S7 با گلکسی A5 2017


منبع Phonearena