مقایسه سی پی یو Core i5 با Core i7

 

نگاهی به هسته پردازنده ها

برای بسیاری از مصرف کنندگان که در جست و جوی یک دسکتاپ یا لپ تاپ جدید هستند، یکی از بزرگترین ملاحظات نوع پردازنده است. از بین همه ی پردازنده ها، Intel Core i5 و Intel Core i7 بیش از دیگر پردازنده ها مورد مقایسه هستند.

سی پی یو های دیگری نیز از قبیل i3 ، m3 ، i9 و سی پی یو های مبتنی بر AMD نیز وجود دارند ولی به دلیل اختلاف رده بسیار همچون دو سری i3 و i5 در کانون مقایسه نیستند. به خصوص که در دو سری i3 و i5 قیمت ها بسیار به هم نزدیک است. در زیر تفاوت های این دو سری را تجزیه و تحلیل خواهیم کرد.

 

قیمت و بازاریابی

به سادگی می توان گفت که سیستم های مجهز به Core i5 ارزان تر از سیستم هایی هستند که به Core i7 مجهز می باشند. اساسا پردازنده های Core i7 قابلیت بیشتری نسبت به پردازنده های Core i5 دارند.

در وافع Core i7 برای اجرای فرآیند های همزمان، اجرای چندرسانه ای و یا اجرای بازی های سنگین عملکرد بهتری نسبت به پردازنده های سری Core i5 دارند.

در بیشتر موارد، عملکرد Core i7 سریعتر از Core i5 است. در کامیپوتر های دسکتاپ اکثر پردازنده های Core i7، پردازنده های چهار هسته ای هستند، همانطور که اکثریت پردازنده های Core i5 نیز از چهار هسته بهره می برند. با این حال، نسخه های موبایل هر دو سری پردازنده دو هسته ای هستند.

البته سری Core i7 به ندرت دارای انواع شش هسته ای و هشت هسته ای نیز می باشد. البته این پردازنده های شش یا هشت هسته ای فقط برای کامپیوتر و در مدل های گران قیمت Core X و Extreme Edition دیده می شوند.

به سادگی می توان گفت که هر چه تعداد هسته های پردازنده بیشتر باشد سرعت عملکرد آن نیز بیشتر خواهد بود.

نام گذاری پردازنده ها بدین صورت است که پردازنده های Haswell، Broadwell، Sky Lake و Kaby Lake از نام مدل های چهار رقمی (مانند Intel Core i7-7700) استفاده می کنند.

پردازنده های Broadwell را در سیستم های قدیمی پیدا خواهید کرد، در حالی که در بسیاری از رایانه های جدید، Sky Lake یا Kaby Lake پردازنده ها دیده می شود.

نسل قدیمی یعنی سری های Nehalem، Westmere، Sandy Bridge و Ivy Bridge به طور کلی عملکرد پایین تری دارند.

برای به دست آوردن عملکرد بهتر در هر نسل، یک پردازنده با شماره مدل بالاتر خریداری کنید. به عنوان مثال، یک پردازنده Intel Corei7-7600U عموما عملکرد بهتری نسبت به پردازنده Intel Core i5-7200U دارد.

 

حافظه ی پنهان (کـــَـش : Cache)

برای داشتن سرعت بیشتر در عملکرد سی پی یو باید میزان حافظه ی Cache آن بیشتر باشد که عموما مقدار این حافظه در سری های Core i7 نسبت به سری های Core i5 بیشتر است. حافظه ی Cache به سی پی یو کمک می کند تا وظایف تکراری را سریع تر انجام دهد.

اگر شما در حال ویرایش و تغییر صفحات هستید، CPU شما نباید مجدد پنجره ای را که هر بار در آن فعالیتی را انجام می دهید، بارگیری کند.

این اطلاعات در حافظه پنهان یا همان Cache قرار می گیرد، بنابراین هنگامی که فعالیتی در آن چاچوب انجام می دهید، محاسبات تقریبا بلافاصله انجام می شود.

هر چه اندازه حافظه پنهان بزرگتر شود وظایف همزمان نیز بهتر و سریع تر اجرا می شوند، به همین ترتیب است که هنگامی که چندین پنجره را باز می کنید زمانی که میخوواهد با هر کدام کار کنید حافظه ی Cache به کمک پردازنده می آید تا پنجره که مورد فعالیت است و در پس زمینه نیست سریع تر اجرا گردد.

در پردازنده های رایانه در حال حاضر، اکثر CPU های i5 دارای 3 مگابایت تا 6 مگابایت حافظه پنهان L3 هستند، در حالی که اکثر پردازنده هایi7 از 6 تا 8 مگابایت حافظه ی Cache بهره می برند.

 

بهینه سازی توربو (Turbo Boost)

Turbo Boost یک ویژگی اورکلاکینگ است که اینتل به پردازنده های خود وارد اضافه کرده است. اساسا، Turbo Boost این اجازه می دهد تا پردازنده سریع تر از سرعت پایه خود کار کند و فرمان ها را اجرا کند، البته زمانی که تنها یک یا دو هسته پردازنده مورد نیاز است (مانند زمانی که شما می خواهید یک کار تک رشته ای(thread) انجام شود).

هر دو پردازنده Core i5 و Core i7 از Turbo Boost استفاده می کنند، همانطور که انتظار می رود چون پردازنده های Core i7 دارای سرعت پایه بیشتری هستند با پردازنده های Core i7 می توان به سرعت بیشتری دست یافت.

 

چند نخی یا همان چند فرآیندی (به انگلیسی : Hyper-Threading)

تکنولوژی اینتل Hyper-Threading با استفاده از فناوری multithreading (چند نخی) برای ایجاد سیستم عامل و برنامه های کاربردی استفاده می کند که باعث می شود پردازنده دارای هسته های بیشتری نسبت به آن چیزی که واقعا دارد باشد.

تکنولوژی Hyper-Threading برای افزایش کارایی در وظایف Multithread استفاده می شود. ساده ترین حالت چندینتایی یک کاربر چندین برنامه را همزمان اجرا می کند.

اما فعالیت های دیگری نیز وجود دارد که از Hyper-Threading استفاده می کنند، مانند عملیات چندرسانه ای (مانند انتقال و تفسیر) و گشت و گذار در وب (بارگذاری عناصر مختلف مانند محتوای فلش و تصاویر همزمان).

توضیح اجمالی این است که تمام CPU های Core i7 از Hyper-Threading استفاده می کنند یعنی هر سی پی یو دو نخ یا دو جریان در برنامه را همزمان اجرا کند، بنابراین پردازنده هشت هسته ای می تواند 16 جریان داشته باشد، چهار هسته می تواند هشت جریان را مدیریت کند و دو هسته می تواند چهار جریان را اداره کند.

Core i5 از Hyper-Threading برای تبدیل پردازشگر های دو هسته ای به پردازنده های چهار هسته ای (با دو هسته مجازی) استفاده می کند، اما اگر شما یک پردازنده Core i5 با چهار هسته واقعی داشته باشید، Hyper-Threading را نخواهید داشت. در حال حاضر Core i5 از چهار هسته واقعی با چهار نخ همزمان یا دو هسته با 4 نخ همزمان با استفاده از Hyper-Threading استفاده می کند.

 

گرافیک مجتمع

مقایسه سی پی یو Core i5 با Core i7

پردازنده های Westmere از نسل پردازنده های Core گرافیک Intel HD را معرفی کردند، که گرافیک یکپارچه ساخته شده در هسته پردازنده خود است. گرافیک مجتمع قبلی اینتل به جای پردازنده بر روی تراشه های مادربرد ساخته می شد.

نسل ششم از سری پردازنده های Skylake و نسل هفتم از سری پردازنده های Kaby Lake دارای گرافیک Intel HD (به عنوان مثال Intel HD Graphics 630) یا آپشن Intel Iris / Iris Plus می باشد.

توجه داشته باشید که در حالی که پردازنده های رده بالای اینتل به شما این امکان را می دهد که بازی های سه بعدی را با تنظیمات گرافیک با کیفیت متوسط ​​بازی کنید، ولی هنوز به پردازنده های گسسته مبتنی بر AMD یا Nvidia برای بازی های سه بعدی با وضوح 1080p یا 4k با تنظیمات فوق العاده کیفیت نیاز دارید.

همان قوانین عددی که پیش تر مورد بحث قرار گرفت در اینجا نیز به کار برده می شود، بنابراین اینتل Iris Plus 650 بهتر از Intel HD Graphics 630 است که از Intel HD Graphics 510 بهتر عمل می کند.

Iris Plus و گرافیک بالای اینتل Intel Core i7 را در پردازنده های Core i7 می توان دید، در حالی که در پردازنده های Core i5 تنها یکی از نسخه های بی شمار گرافیک Intel HD را با توجه به تعداد قطعات ارائه می دهند.

گرافیک مجتمع می تواند توان الکتریکی را ذخیره می کند، از آنجا که هیچ تراشه گرافیکی اضافی در مادربردهای لپ تاپ یا کامپیوتر شما وجود ندارد که از آن استفاده کند.

 

پردازنده های بالارده سری X و Y

اینتل اخیرا یک خانواده جدید پردازنده Core X را با هدف استفاده گروه هایی از کاربران با کارایی بالا مانند گیمرها و ویرایشگرهای ویدئویی معرفی کرده است.

برای مثال پردازنده Core i9-7980XE Extreme Edition دارای 18 هسته است و می تواند همزمان 36 جریان را پردازش کند. این پردازنده با قیمت 1999 دلار به فروش می رسد که برای اکثر کاربران بیش از حد گران است.

پردازنده های سری X با قیمت مناسب تر، شامل Core i5-7640X (242 دلار) با چهار هسته و Core i7-7820X (599 دلار) با هشت هسته می باشد.

این پردازنده ها بر اساس معماری Kaby Lake و Skylake و بسته به مدل های خود، طراحی شده اند تا با استفاده از سوکت های جدید LGA2066 و مادربرد X299 کار کنند.

شما به یک کامپیوتر جدید یا حداقل یک مادربرد جدید نیاز دارید تا بتوانید از پردازنده های گران قیمت اینتل استفاده کنید.

ما هنوز در انتظار بررسی این تراشه ها هستیم، اما آنها به عنوان سخت افزار هایی با کارایی بالا برای مفسر سه بعدی CGI، محاسبات ریاضی در مجموعه داده های بزرگ، پردازش ویدئو و بازی های 4K توسعه یافته اند.

شما تکرارهای فعلی و جدید را در پردازنده های Core i5 / i7 سری Y پیدا خواهید کرد، به عنوان مثال می توان بع پردازنده Core i5-7Y54 و برادر بزرگتر آن Core i7-7Y75 اشاره کرد.

در آزمایش های ما، این پردازنده های سری Y با پردازنده های Core i5 و i7 با توان بالاتر (15 وات) در کارهای روزمره قابل مقایسه هستند، اما در برنامه های ایجاد چندرسانه ای مانند Handbrake و Photoshop اجرا با سرعت کند تری پیش می رود.

نتیجه کلی :

اینتل Core i5 برای کاربران که اصل سریع و قدرت مند بودن عملکرد را با در نظر گرفتن قیمت مناسب مورد توجه قرار داده اند، ساخته شده است و اینتل Core i7 برای کسانی است که می خواهند با صرف هزینه ای بیشتر عملکردی بهتر را از پردازنده خود انتظار داشته باشند. با توجه بالا بودن قیمت و نداشتن کاربرد آن چنانی برای نرم افزار های فعلی بهتر است از فکر کردن به سری X پردازنده های اینتل دست بکشید چراکه با صرف هزینه ای کمتر نیز می توان به پردازنده هایی با کیفیت دست یافت.

 


منبع PCMag