نحوه تغییر دسترسی فایل و مالکیت در ویندوز

آیا نمی توانید برنامه های مورد نظر خود را اجرا کنید و یا به برخی از اطلاعات روی کامپیوتر یا لپ تاپ خود دسترسی پیدا کنید؟ این مقاله را دنبال کنید چون احتمالا به کارتان خواهد آمد.

این مشکل به ندرت پیش می آید، ممکن کامپیوتر یا لپ تاپ شما مورد حمله ی ویروسی از نوع malware باشد یا این که به دلایل اختلال در شبکه روی دهد که در نهایت منجر به خارج شدن برنامه و فایل های کامپیوتر از دسترسی شما شود.

به علاوه امکان دارد دچار مشکلی دیگری نیز باشید : ممکن است بخواهید به فایل های اکانت های کاربری دیگر که روی کامپیوتر شماست نیز دسترسی داشته باشید ولی به دلیل عدم مجوز دسترسی قادر به اجرای برنامه ها و فایل های دیگر کاربران کامیپوتر خود نباشید!

برای حل این مشکل باید بر روی فایل یا پوشه مورد نظر راست کلیک کرده و سپس گزینه ی Properties را انتخاب کنید. اگر برای تعداد زیادی پوشه و فایل میخواهید مجوز دسترسی را تغییر دهید، پوشه اصلی که همه ی پوشه و فایل های دیگر را شامل می شود انتخاب کنید.

پس از کلیک راست بر روی پوشه مورد نظر و انتخاب گزینه ی Properties یک پنجره بالا می آید که باید از پنجره باز شده تب Security را انتخاب کنید.

نحوه تغییر دسترسی فایل و مالکیت در ویندوز

در این پنجره برای تغییر ادمین سایت روی آن کلیک کرده و سپس OK را بزنید. همچنین برای تغییر دسترسی ادمین مورد نظر روی آن کلیک کرده و سپس گزینه Edit را انتخاب کرده تا یک پنجره ی جدید باز شود. اگر میخواهید ادمین مورد نظر دسترسی کامل داشته باشد در این پنجره تیک گزینه Full Control را زده و OK کنید.

اگر در پنجره ی Security ادمینی مشاهده نمی کنید روی Edit کلیک کرده و سپس با کلیک روی Add ادمین مورد نظر خود را اضافه کنید. پس از انجام دستورات بالا اگر هنوز هم قادر به دسترسی فایل ها نیستید در قسمت پایین تب Security بر روی Advanced کلیک کنید.

پنجره باز شده تمامی مجوز های های دسترسی فایل را نشان می دهد: همه ادمین ها با میزان دسترسی فایل شان در این پنجره به نمایش گذاشته می شوند. اگر کابر ها و ادمین ها در این صفحه نمایش داده نشده بودند با کلیک بر روی Add آن ها را به این لیست اضافه کنید.

نحوه تغییر دسترسی فایل و مالکیت در ویندوز

اگر یک پوشه را انتخاب کرده اید مطمئن شوید که تیک گزینه Replace all child object permission entries with inheritable permission entries from this object که پایین برگه Advanced است را زده اید. این یک راه مناسب برای دسترسی دادن ادمین به همه ی فولدر ها و فایل های درون پوشه است.

 


منبع Pcworld