قفل دینامیک از ویندوز 10

هنگامی که ویندوز 10 کامپیوتر شما تشخیص می دهد که شما همراه با اسمارت فون خود در حال دور شدن از رایانه خود هستید، قفل دینامیک از رایانه شما محافظت خواهد کرد. در این نوشته چگونگی اجرای آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

اگر شما از ویندوز 10 با آپدیت Creators استفاده می کنید، می توانید از گوشی هوشمند خود برای قفل کردن کامپیوتر خود از طریق یک ویژگی که به نام قفل دینامیک شناخته می شود استفاده کنید.

اگر شما در یک محل یا دفتر عمومی هستید، و فراموش کرده اید که ویندوز 10 خود را قفل کنید بدان معنی است که تا زمانی که به طور خودکار به حالت قفل نرفته باشد هر کسی می تواند از کامپیوتر شما سوءاستفاده کند.

برای جلوگیری از این اتفاق، Dynamic Lock گوشی شما را به رایانه تان متصل می کند. هنگامی که کامپیوتر شما تشخیص می دهد که شما به همراه گوشی هوشمند خود به اندازه کافی از رایانه تان دور هستید، به طور خودکار ویندوز 10 را قفل می کند. در اینجا نحوه فعال کردن قفل دینامیک را خواهید دید.

قبل از اینکه شروع کنیم، باید مطمئن شوید که شما در حال کار بر از نسخه Creators ویندوز 10 استفاده می کنید. برای بررسی این مورد، بر روی دکمه استارت، راست کلیک کنید.

اگر تنظیمات را در منوی پاپ آپ ببینید، کامپیوتر شما از نسخه Creators ویندوز 10 استفاده می کند. اگر به جای تنظیمات، کنترل پنل را مشاهده می کنید، ویندوز 10 شما به آپدیت Creators مجهز نشده است.

بنابراین اگر می خواهید ویندوز 10 خود را به نسخه Creators ارتقا دهید، با رفتن به تنظیمات ویندوز می توانید از طریق Windows Update که در Update & security قرار دارد ویندوز خود را آپدیت کنید.

 

بلوتوث را روشن کنید

از آنجا که قفل دینامیک برای برقراری ارتباط بین کامپیوتر و گوشی شما از بلوتوث استفاده می کند، باید مطمئن شوید که فناوری بلوتوث بر روی کامپیوتر شما وجود دارد و فعال می باشد و همچنین اتصال بلوتوث گوشی شما نیز باید روشن باشد.

قفل دینامیک ویندوز 10

نکته : در اکثر لپ تاپ ها بلوتوث به عنوان یک سخت افزار داخلی در دستگاه قرار دارد ولی در کامپیوتر های رومیزی اینطور نیست و برای استفاده از بلوتوث در کامپیوتر می بایست سخت افزار آن را تهیه و مانند USB آن را به کامپیوتر خود متصل کنید.

در ویندوز 10، مسیر مقابل را دنبال کنید: Start > Settings > Devices > Bluetooth & other devices و بلوتوث را روشن کنید. در آیفون خود، روی تنظیمات > بلوتوث ضربه بزنید و آن را روشن کنید. برای روشن کردن بلوتوث در یک دستگاه اندروید، می اتوانید از نوار اطلاع رسانی بالای صفحه آن را روشن کنید.

قفل دینامیک ویندوز 10

 

گوشی را به رایانه متصل (Pair) کنید

اگر شما قبلا گوشی خود را با رایانه موردنظر Pair نکرده اید، باید تلفن خود را با رایانه خود جفت کنید. برای جفت کردن دستگاه اندروید خود با کامپیوتر، به قسمت تنظیمات در ویندوز 10، به Bluetooth & other devices بروید. روی « Add Bluetooth or other device » کلیک کنید.

قفل دینامیک ویندوز 10

در صفحه ” Add a device” روی اولین گزینه برای “بلوتوث” کلیک کنید.

قفل دینامیک ویندوز 10

دستگاه تلفن همراه شما باید ظاهر شود. روی آن کلیک کنید تا متصل شود.

قفل دینامیک ویندوز 10

شما یک PIN کد برای اتصال گوشی و رایانه خود خواهید دید. روی «OK» در گوشی خود کلیک کنید و در را روی رایانه خود « Connect » را برای اتصال . جفت شدن دو دستگاه کلیک کنید.

قفل دینامیک ویندوز 10

تلفن شما باید در لیست موارد جفت شده و متصل با کامپیوتر شما ظاهر شود.

قفل دینامیک ویندوز 10

برای جفت کردن آیفون خود، باید ویژگی Personal Hotspot را فعال کنید، که به دستگاه Wi-Fi اجازه می دهد تا با اتصال به تلفن همراه، به اینترنت متصل شود. درآیفون خود، به Settings > Personal Hotspot وارد شوید و آن را روشن کنید.

قفل دینامیک ویندوز 10

به صفحه Bluetooth & other devices در ویندوز برگردید. در صفحه “Add a device” بر روی “Add Bluetooth or other device” کلیک کنید و اولین گزینه یعنی “Bluetooth” را انتخاب کنید. آیفون شما باید ظاهر شده باشد، برای اتصال روی آن کلیک کنید.

قفل دینامیک ویندوز 10

PIN کدی را برای جفت شدن خواهید دید برای جفت کردن و اتصال دو دستگاه، روی ” Pair” در آیفون خود ضربه بزنید و روی رایانه خود بر روی “Connect” کلیک کنید.

قفل دینامیک ویندوز 10

آیفون شما در حال حاضر در لیست موارد جفت شده و متصل به کامپیوتر شما ظاهر می شود.

قفل دینامیک ویندوز 10

فعال کردن قفل دینامیک

بعد از جفت شدن کامپیوتر و موبایل، به صفحه Settings در ویندوز 10 بازگردید و بر روی گزینه Accounts کلیک کنید و سپس Sign-in options را انتخاب نمایید.
به قسمت پایین صفحه بروید تا بخش مربوط به Dynamic Lock را مشاهده کنید. در اینجا، میتوانید روی پیوند « Learn more» کلیک کنید تا اطلاعاتی در مورد چگونگی کارکردن این ویژگی در اختیار شما قرار گیرد.

در غیر این صورت، روی کادر “Allow Windows to detect when you’re away and automatically lock the device ” کلیک کنید.

قفل دینامیک ویندوز 10

اکنون مطمئن شوید که کامپیوتر شما در حالت قفل (locked mode) و با دستگاه تلفن همراه خود از کامپیوتر خود دور شوید تا قفل دینامیک فعال شود. کاهی ممکن است باید به میزانی که اتصال بلوتوث قطع شود از دستگاه دور شد.

 


منبع PCMag