first_website_25years_0

وب جهانی، همان که امروزه ما را کنار یکدیگر جمع کرده، جشن تولد ۲۵ سالگی اش را پشت سر گذاشت. در تاریخ ۲۳ آگوست سال ۱۹۹۱ «تیم برنرز لی» در مؤسسه CERN سوئیس برای اولین بار دسترسی عمومی به وب را میسر ساخت.

البته اینترنت و وب جهانی را نباید با یکدیگر اشتباه گرفت. اینترنت برای اولین بار در سال ۱۹۶۹ به راه افتاد و به شبکه ای اطلاق می شد که اطلاعات را بین پایانه ها رد و بدل می کرد، اما وب جهانی یا «وب جهان گستر» به فضایی روی شبکه مذکور گفته می شود که اطلاعاتی همچون صفحات وب و اسناد را در خود نگه می دارد.

«برنرز لی» در سال ۱۹۸۰ پایگاه داده ای شخصی از افراد و مدل های نرم افزاری در CERN تهیه کرد، و بدین منظور برای اولین بار ایده «ابرمتن» را به کار گرفت، به صورتی که هر صفحه به صفحات دیگر پیوند داشتند. طی دهه بعد، او مفهوم فوق را توسعه داد و در سال ۱۹۸۹ «سیستم جهانی اطلاعات مرتبط» را برای کمک به فیزیکدانان پیشنهاد نمود.

او در سال ۱۹۹۰ پروتکل انتقال ابرمتن یا همان HTTP را ساخت، و در همین رابطه زبان HTML و نشانگر URL را نیز معرفی کرد. سپس اولین مرورگر وب، اولین سرور، و بالاخره نخستین صفحه وب را عرضه نمود.

اولین صفحه وب که هنوز هم در آدرس اصلی اش قرار دارد، در تاریخ ۶ آگوست سال ۱۹۹۱ برپا شد، اما تنها در دسترس کاربران CERN قرار داشت، و توضیحی کوتاه از چیستی وب جهانی ارائه می کرد.

سپس در تاریخ ۲۳ آگوست ۱۹۹۱ یعنی ۲۵ سال قبل، کاربران خارج از CERN نیز به فضای وب دعوت شدند، و این روز «Internaut Day» نام گرفت. بعدها در ماه آوریل سال ۱۹۹۳ مؤسسه مذکور اعلام کرد کدهای این تکنولوژی را به صورت رایگان در اختیار همگان قرار می دهد.

اگرچه «برنرز لی» هنوز هم به پیشرفت های عظیمی امیدوار است، اما نمی توان کتمان کرد که وب طی این ۲۵ سال دستاوردهای مافوق تصوری را ارائه کرده و زندگی ساکنین کره خاکی را دستخوش تحولاتی بنیادین نموده، و البته تصور آینده وب در ۲۵ سال بعد نیز واقعاً در مخیله هیچکس نمی گنجد.

 


منبع : digiato.com