امن نگه داشتن گوشی اندروید

تلفن همراه اندروید شما می تواند مورد تهاجم انواع ویروس ها و بدافزار ها قرار بگیرد که ممکن است در نهایت منجر به پایین آمدن سطح امنیت دستگاه اندرویدی شما شود، پس برای جلوگیری از این اتفاق باید تدابیر خاصی اتخاذ کنید.

حملات متعدد و کاربردی ممکن است بتواند کنترل اسمارت فون شما را در اختیار دیگران قرار دهد. البته باید به یک مطلب اعتراف کرد، هیچ راهی برای امن نگه داشتن 100 درصدی گوشی های اندروید از دست هکر ها و دزد ها وجود ندارد.

البته اگر بدانید که یک هکر قرار است که گوشی شما را مود تهاجم قرار دهد ممکن است تا حد بسیار زیادی بتوان برای متوقف نمودن و جلوگیری از دسترسی او به گوشی خود اقدام کرد.

گفته می شود که با اندکی تلاش نیز می توان راه های فراوانی برای امن نگه داشتن گوشی های اندروید از تهدید های امنیتی معمولی را پیاده سازی نمود.

6 راه کاربردی و خیلی ساده برای حفاظت از گوشی خود در برابر تهدید ها و بدافزار ها را در زیر می توانید مطالعه کنید.

 

1. گوشی خود را قفل نمایید

ممکن است در نگاه اول این ایده خیلی ساده و پیش پا افتاده به نظر برسد ولی حقیقت آن است که تعداد بسیار زیادی از کاربران دستگاه های اندرویدی به دلیل زمان بر بودن باز کردن قفل گوشی زحمتی به خود نمی دهند و گوشی را بدون قفل کردن رها می کنند.

امن نگه داشتن گوشی اندروید

قفل های هوشمند گوشی های اندروید مانند تشخیص چهره، حسگر عنبیه، حسگر اثر انگشت یا الگو ها بهد لیل سهولت استفاده و زمان بر نبودن می توانند جایگرین مناسبی برای پین کد و پسورد باشند. برای قفل کردن گوشی اندروید این مسیر را دنبال کنید: تنظیمات(Settings) > امنیت(Security) > قفل صفحه(Screen lock).

با ویژگی های قفل هوشمند اندروید یا به اصطلاح اسمارت لاک “Smart Lock” می توانید از آپشن های بیشتری استفاده ببرید، به عنوان مثل میتوانید از ویژگی باز شدن قفل با NFC گوشی دیگر و یا ویژگی لوکیشن استفاده کنید که به گوشی تنها در مکان خاصی همچون خانه یا محل کار اجازه باز شدن قفل را می دهد.

 

2. تعیین محل و پاک کردن گوشی از راه دور

خب فرض کنیم که شما قفل تلفن همراه اندرویدی خود را فعال کردید، اکنون اگر گوشی خود را گم کنید چه باید کرد؟ شما می توانید با استفاده از مدیریت دستگاه اندروید “Android Device Manger” خود آن را ردیابی کنید و یا این که حتی اطلاعات ذخیره در گوشی گم شده خود را را پاک کنید.

امن نگه داشتن گوشی اندروید

برای این کار می توانید ابتدا به تنظیمات گوشی خود رفته و سپس از فهرست گزینه Google را انتخاب کرده و بعد به قسمت امنیت (Security) رفته و در آن جا گزینه گزینه Remotely Locate This Device را فعال کنید.

اکنون اگر دستگاه اندرویدی شما گم شود یا به سرقت برود، به محض اینکه گوشی گم شده شما به اینترنت متصل شود میتوانید آن را ردیابی کنید و یا اطلاعات روی حافظه آن را پاک کنید.

 

3. مطمئن شوید که آپشن Unknown Source Setting در گوشی شما غیر فعال است

تا به حال در مورد تهدید های فیزیکی و انجام اقدامات امنیتی برای مقابله با آن ها سخن گفتیم، اکنون به سراغ نرم افزار های مخرب یا به اصطلاح بدافزار ها میرویم.

امن نگه داشتن گوشی اندروید

تا زمانی که Unknown Sources در گوشی شما غیر فعال است نرم افزار های دانلود شده از وبسایت ها بر روی گوشی شما قابل نصب نخواهند بود و فقط از طریق گوگل پلی قادر به دانلود و نصب اپلیکشن ها خواهد بود این قابلیت باعث میشود که گوشی شما تا حد زیادی از خطر تهاجم بدافزار ها به دور باشد.

اگر این مورد در گوشی شما فعال تست میتوانید با دنبال کردن این آدرس آن را غیر فعال کنید : تنظیمات(Settings) > امنیت (Security) ، در نهایت تیک گزینه منابع ناشناس(Unknown Sources) را بردارید.

 

4. اجازه دهید گوشی برنامه های نصب شده را اسکن کند

اگرچه همه اپلیکیشن های نصب شده از طریق گوگل پلی امن هستند ولی گاهی نیز پیش می آید که ویروس ها از طریق کرک نرم افزار ها وارد گوشی می شوند، پس بهتر است برای مقابله با این تهدید نیز آماده بود.

امن نگه داشتن گوشی اندروید

سیستم عامل اندروید این قابلیت را دارد که نرم افزار های نصب شده را به دقت در زیر نظر بگیرد و در فواصل معین آن ها را اسکن کرده و در صورت مشاهده ی فعالیت مشکوکی، از فعالیت نرم افزار مورد نظر جلوگیری کند.

برای این کار کافی است این مسیر را دنبال کنید : تنظیمات(Settings) > گوگل(Google) > امنیت(Security) > بازبینی نرم افزار ها(Verify) و سپس گزینه اسکن دستگاه برای تهدید های امنیتی(Scan device for security threats) را فعال نمایید.
با این کار اندروید تمام نرم ازفزار های نصب شده را زیر نظر گرفته و در صورت اقدامات نا امن نرم افزار، آن ها را نشان داده و از فعالیت آن ها جلوگیری خواهد کرد.

 

5. همیشه گوشی خود را به روز نگه دارید

هکر ها به طور پیوسته در حال تغییر استراتژی های خود برای کنار زدن لایه های امنیتی اندروید هستند، گوگل نیز نظاره گر نمی ایستد و با پیدا کردن آسیب پذیری های اندروید همیشه در حال به روز رسانی سیستم اندروید برای بالابردن سطح امنیت آن است.

امن نگه داشتن گوشی اندروید

به روز رسانی مدوام سیستم اندروید یکی از بهترین و در عین حال ساده ترین راه ها برای حافظت از گوشی در مقابل هکر ها است. این نکته بسیار مهم است و اگر شما این موضوع را مد نظر قرار ندهید در واقع گوشی دروازه گوشی خود را به روی تهدید ها باز خواهید گذاشت که در نهایت ممکن است به پایین آمدن امنیت گوشی اندرویدی شما و دسترسی هکر ها منجر شود.

هنگامی که به روز رسانی ها منتشر می شوند معمولا گوشی ها به صورت خودکار این موضوع را به شما اعلان می کنند اما اگر می خواهید بیشتر مطمئن شوید که از آخرین به روز رسانی ها بهره می برید یا خیر باید این مسیر را دنبال کنید : تنظیمات(Settings) > درباره تلفن(About phone) > چک کردن آخرین به روز رسانی ها(check for update).

 

6. روشن کردن مرور ایمن در گوگل کروم

نرم افزار های مخرب تنها تهدید هایی نیستند که گوشی شما ممکن است هنگام استفاده از اینترنت با آن ها برخورد داشته باشد. شبکه جهانی اینترنت مملو از وبسایت های مخربی هست که ممکن است سعی کنند اطلاعات شخصی شما را مورد تهاجم قرار داده و برای سرقت آن ها اقدام کنند یا این که به صورت پنهانی برای دانلود ویروس یا نرم ازفزار مضری بر روی گوشی شما اقدام کنند.

امن نگه داشتن گوشی اندروید

نرم افزار گوگل کروم قابلیتی به نام مرور ایمن(به انگلیسی : Safe Browsing) را داراست که هنگام برخورد با وبسایت هایی که فعالیت ها مشکوکی دارند به شما اخطار می دهد. گوگل کروم با صادر کردن اخطاری به شما هشدار می دهد که وبسایت مشکوک را قبل از این که داده های ها شما را مورد تهاجم قرار دهد ترک کنید تا از خطرات آن به دور باشید.

برای فعال کردن ویژگی مرور ایمن(Safe Browsing) در گوگل کروم کافی است نرم افزار گوگل کروم را اجرا کرده و در گوشه بالا و در سمت راست بر روی علامت سه نقطه ضربه زده تا منو آپشن ها باز شود سپس از منوی باز شده تنظیمات(Settings) را انتخاب کرده و در صفحه جدید وارد حریم خصوصی(Privacy) شده و چک کنید که تیک گزینه مرور ایمن(Safe Browsing) زده شده باشد.

 


منبع PCWorld