Palmtop يا Laptop چيست؟

Laptop نوع كوچكتری از یك PC است كه صفحه نمایش، صفحه كلید و Mouse آن در یك واحد مجتمع شده است. Laptop ها بااستفاده از یك باتری داخلی كار می كنند كه این امر آنها را به بهترین انتخاب برای محل هایی كه دسترسی به منبع برق دائمی نیست، مبدل ساخته است.

اكثر آنها كه پر سفر هستند، در قطار یا هواپیما، كار خود را با Laptop انجام می دهند. استفاده رایج دیگر Laptop برای فروشنده هاست که محصولات خود را به مشتریان نشان میدهند. نام Laptop از آنجا ناشی شده که این دستگاه آنقدر کوچک است که در روی Lap (ران) کاربر جا می گیرد.

Palmtop هم شبیه Laptop است ولی خیلی کوچکتر از آن. آنها آنقدر کوچکند که بسادگی در کف دست (Palm) شما جا می شوند. این رایانه های به اندازهٔ کف دست معمولاً به نام Personal Digital Assistants (دستیار دیجیتالی شخصی) یا بطور مخفف PDA شناخته می شوند. مشابه PC ها، اینها هم با مشخصات مختلف، ظرفیتهای گوناگون، سرعت و توانایی متفاوت یافت می شوند و این تفاوت مسلماً در قیمت آنها اثر می گذارد.

PDA ها برای طیف وسیعی از کاربران مناسبند. از دانش آموزان تا متخصصین رشته های مختلف، بخصوص وقتی که استفاده از PC یا Laptop مناسب یا مقدور نباشد. انواع دیگری از رایانه ها، که در سطح وسیعی توسط سازمانهای بزرگ بکار می روند Mini Computer Mainframe و Super Computer ها هستند. رایانه Mainframe رایانه بسیار قدرتمندی است که در سازمان های بزرگ بکار میرود.

قدرت Mainframe بین رایانه هایی که به آن متصل می شوند، توزیع می شود. این رایانه ها Dumb Terminal (سامانه های مجازی) نامیده می شوند. مثالی از کاربرد Mainframe در بانک های بزرگ است. در آنجا رایانهای بزرگ و قوی وجود دارد که تعدادی سامانه مجازی از شعب مختلف به آن متصل هستند.

این به کارکنان امکان می دهد که اطلاعات حسابها را، حتی از شعب دیگر، مشاهده و پردازش نمایند. رایانه Mini مشابه Mainframe ها، رایانه های رده Mini هم خیلی قدرتمند و گران هستند و توسط شرکت های کوچک تا متوسط بکار میروند.

 


منبع شرکت پوینده دهکده جهانی